کیست کلدوک PDF چاپ نامه الکترونیک
يكشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۱۹:۳۶

کیست کلدوک (Choledochal cyst)

الف. تعریف :

این بیماری یک ناهنجاری مادرزادی مجاری صفراوی است که می تواند بخش خارج کبدی یا بخش داخل کبدی این مجاری را گرفتار کند . ولی اکثرا مجاری خارج کبدی (کلدوک) را درگیر می نماید .

تعریف کبد :
کبد حدود 5/1 کیلو گرم وزن دارد که در قسمت راست و بالای شکم، زیر دیافراگم و بالای معده و روده و کلیه راست قرار دارد . رنگ آن قرمز تیره تا قهوه ای است . قسمت های مختلف کبد به مجاری صفراوی وصل می شوند که این مجاری خود به مجاری بزرگتر خارج کبدی اتصال دارند . این مجاری راه عبور صفرا از کبد به روده کوچک هستند . مجاری صفراوی، صفرا را از سلولهای کبدی به داخل کیسه صفرا و سپس به ابتدای روده باریک می برند . صفرا باعث شکسته شدن چربی ها و تسهیل هضم بعدی آنها می شود . خون وریدی معده وروده از کبد می گذرد و کبد مواد داخل این خون را گرفته و به مواد ساده تر تبدیل می کند .


ب . علت:

شیوع این ناهنجاری زیاد نیست . در کشور های غربی یک مورد در 100 تا 150 هزار نفر است . در ژاپن این بیماری شایع تر است . دختر بچه ها 3 تا8 برابر پسر بچه ها به این بیماری مبتلا می شوند . علت این بیماری ناشناخته است ولی ارتباط غیر طبیعی بین مجاری صفراوی و پانکراس را عامل آن می دانند. به دلیل وجود این ارتباط غیر طبیعی ترشحات پانکراس وارد مجاری صفراوی شده و ایجاد کیست می کند . کیست کلدوک در دوران کودکی خود را نشان می دهد که به صورت دل درد و توده شکمی و بروز زردی است .


ج . تشخیص:

امروزه در بیشتر موارد تشخیص با سونوگرافی قبل از تولد یا بعد از تولد است . بیماران معمولا همه علائم بالا را ندارند .


د . درمان :

درمان این ناهنجاری با جراحی است . که در اکثر موارد بهبودی کامل حاصل میشود . در عمل جراحی کیست همراه با کیسه صفرا برداشته می شود و مجاری صفراوی خارج کبدی به روده پیوند زده می شود به طوری که مواد موجود در روده نتواند به مجاری صفراوی کبدی وارد شود

 

 
 
يكشنبه
۱۳۹۷
مهر
۱
 

ورود