صفحه اصلی اطلاعاتی که والدین باید بدانند
اطلاعاتی که والدین باید بدانند
متخصص جراحی اطفال PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط دکتر مهران هیرادفر   
دوشنبه ۰۹ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۹:۲۸

متخصص جراحی اطفال

هنگامی که کودک شما نیاز به مراقبت های طبی دارد معمولا والدین دوست دارند که بهترین مراقبت وسرویس به کودکان داده شود و به همین صورت وقتی که یک کودک نیاز به مداخله جراحی دارد. معمولا والدین دوست دارند  که با جراحی مشاوره کنند ومداخله جراحی توسط فردی انجام شود که برای این نوع جراحی تخصص و تجربه کافی را یافته است.

در این رابطه نیاز به رشته وجراح اطفال و نوزادان می باشد. با اینکه جراحان عمومی نیز توانایی انجام بسیاری از مداخلات جراحی در کودکان را دارند در مواردی که کودک نیازمند مداخلات جراحی بسیار پیچیده از نیازمند مداخله و تصمیم گیری توسط جراح نوزادان واطفال میباشد، معمولا جراحان اطفال در شهرهای بزرگ ومراکز استان ها در حال حاضر به سرویس دهی به کودکان نیازمند مداخله جراحی می پردازد.

معمولا محدوده سنی ای که جراحان اطفال در آن مداخلات جراحی را انجام میدهند از دوره نوزادی تا سنین 18 سالگی میباشد. جراحان اطفال در ایران ابتدا 4 سال دوره جراحی عمومی را می گذرانند و بعد از طی این دوره و گرفتن مدرک جراحی عمومی به مدت 3 سال به طور انحصاری در محدوده جراحی اطفال به تحصیل میپردازند و بعد از فارغ التحصیل شدن در رشته فوق تخصص جراحی اطفال در این رشته شروع به درمان بیماران می کنند

نقش جراحان اطفال در درمان کودکان چیست؟

معمولا جراحان اطفال از ابتدا یعنی در ارتباط با  تشخیص، آماده سازی قبل از عمل، مداخلات جراحی ومراقبت های بعد از عمل در کودک فعالیت دارند.

بعضی از ناهنجاری های نوزادان به گونه ای است که اگر در ابتدای زندگی و گاهی حتی در ساعات اولیه زندگی مداخله جراحی صورت نگیرد برای نوزادان ادامه حیات میسر نمیباشد. در این موارد تشخیص زودرس وآماده سازی بموقع قبل از عمل توسط جراح اطفال، متخصص اطفال و توضیح لازم به والدین در ارتباط با شدت و میزان ناهنجاری کمک خواهد کرد که نتیجه مداخله جراحی در حد اکثر موفقیت میباشد و اینکه تعداد زیادی از مادران در دوره بارداری به وسیله سونوگرافی مورد تجسس از نظر وضعیت جنین قرار میگیرند بنا براین بسیاری از ناهنجاری های نوزادان و حتی در زمان قبل از تولد توسط سونوگرافی کشف میشود. در این ارتباط لازم است مادر باردار در اولین فرصت نزد جراحان نوزادان و اطفال فرستاده شوند تا جراح اطفال بتواند با برنامه ریزی دقیق توضیح لازم به والدین بگونه ای که بتواند از آشفتگی ذهنی آنها جلوگیری کند و توضیح لازم در ارتباط با برنامه ای که در آینده برای نوزاد برنامه ریزی خواهد شد به والدین قرار دهد.

امروزه در دنیا حتی مداخلات جراحی در مراکز محدودی در دوره قبل از زایمان نیز میسر است. البته خوشبختانه بسیاری از ناهنجاری های دوره جنینی و همچنین در ابتدای تولد نیاز به مداخله جراحی دردوره جنینی ندارد و مادر میتواند دوره بارداری را به طور کامل و با آسودگی سپری کند و بعد از تولد جنین، نوزاد مورد بررسی و در صورت لزوم در زمان مناسب مداخله جراحی صورت پذیرد. نکته قابل توجه این است که از آنجا که سونوگرافی دایره وقدرت محدودی دارد در بسیاری از موارد اتفاق می افتد که ناهنجاری که توسط سونوگرافی گزارش شده است بعد از تولد و بررسی بعد از تولد کاملا تصویری متفاوت خواهد داشت، بنابراین مادران باید توجه داشته باشند که نگرانی بیش از حد خود را نداشته باشند و از طرف دیگر گاهاً ممکن است که ناهنجاری هایی که در دوران جنینی در سونوگرافی گزارش میشود یک پدیده گذرا باشد و در نهایت نوزاد به طور کاملاً سالم ویا در آینده نزدیک با سلامتی کامل به زندگی خود ادامه دهد.

محل کار جراحان اطفال در کجاست؟

از آنجایی که در حال حاضر تعداد جراحان اطفال در کشور ایران محدود میباشد اکثر جراحان اطفال در دانشگاه های کشور به صورت اعضای هیت علمی در حال انجام وظیفه میباشند البته ممکن است که بعضی از این همکاران به جز کار دانشگاهی در ساعات غیر اداری در سرویس های خصوصی هم فعالیت داشته باشند.

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۹:۲۴
 


 
يكشنبه
۱۳۹۷
مهر
۱
 

ورود